Find out more about applying for a place at Kingswinford Academy here

Kingswinford Academy, Water Street, Dudley, West Midlands, DY6 7AD
Part of Windsor Academy Trust
Menu

Staff

Senior Leadership Team

  • Mr Tom Macdonald - Headteacher
  • Mrs Sally-Jo Wilkinson – Deputy Headteacher, Quality Assurance & Standards 
  • Mrs Sharon Fletcher – Deputy Headteacher, Student Welfare 
  • Mr Andy Jones – Deputy Headteacher, Curriculum & Timetable, Quality Assurance & Standards
  • Mr James Wilkes - Assistant Headteacher, Personal Potential & Head of House
  • Mrs E Wilkinson – Assistant Headteacher, Teaching & Learning & CPL
  • Mrs J Airey - Assistant Headteacher, Prepared for Excellence

Key leadership roles and responsibilities

Name Responsibilities
Mrs Sally-Jo Wilkinson  2QA, Achieve Excellence, Y11 AE, Faculty Directors, Productions,  PTFA, Appraisal, Pyramids, Staff Voice, Line Management Process, Leadership and Development, Complaints, Capability.
Mrs Sharon Fletcher Parents Evening, Form Tutors, Heads of House, Attendance, Behaviour, Anti-bullying, Pupil Premium, E Safety, Transition, Primary Liaison, FAP, Admission, Mental Health. 
Mr Andy Jones Cover, Timetable & Rooming, Curriculum & mastery, Options process, Schemes of Work, Examinations, Assessment & Moderation, Reporting, Data Collection & Analysis, Target Setting, Duties .
Mr James Wilkes Rewards, Trips & Visits, EVC, Character Education, CEIAG, British Values, Enrichment, Statutory RE, SMSC, SRE, PSHE, Student Leadership, Student Voice, Prefects.
Mrs E Wilkinson Open Evening, Teaching and Learning, Teachmeet, IRIS, Lesson observations, Learning Walks, Chartered College, Ped Champs, Lead Practitioners, Strategic Teaching and Learning Team, CPL Teaching and Learning, CPL Programme, Coaching and Mentoring.

Teaching staff

Business, IT & Modern Languages (French & Spanish)

 

  • Mr G Fendek - Faculty Director of Computing & Business Studies and SLT Associate (IT)
  • Mrs Nathalie Gotting: WAT Lead Practitioner for MFL
  • Miss Nikki McFarlane - Teacher of Computing & Dance, Curriculum Leader for CEIAG and Work Experience
  • Mrs Helen Mersh - Teacher of MFL
  • Miss Louise Barlow - Teacher of MFL
  • Miss Briony Richards - Trainee Teacher

English

  • Miss Elizabeth Whittaker - WAT Director of English 
  • Mr Craig Cannings - Faculty Director of English
  • Miss Larissa Lapikens - Deputy Faculty Director of English 
  • Miss Amy Jordan - WAT Lead Practitioner for English
  • Mr Andy Jones - Teacher of English (Year 11 Leader)
  • Mr James Wilkes - Teacher of English (Year 11 Leader)
  • Mrs Jenny Carriere - Teacher of English
  • Mrs Emily Cooper - Teacher of English 
  • Miss Syra Johal - Teacher of English
  • Miss Georgia Darlington - Teacher of English
  • Mr Greg Dimmock - Teacher of English
  • Miss Charlotte Barnett - Teacher of English

Performance (Dance, Drama, Music and PE)

  • Miss Natalie Abel - Faculty Director of Performance (Music)
  • Mr Dave Cotterill - WAT Subject Lead Drama & Curriculum Leader of Drama (Year 8 Leader/Head of House - Helium)
  • Miss Sarah Holder - Curriculum Leader of PE
  • Mr Clark Gould - Teacher of PE
  • Mr Oliver Staten - Teacher of PE
  • Miss Hannah Horton - Teacher of PE & Dance
  • Mr Kieran Price - Teacher of PE 

Art, Design and Technology (ADT)

  • Mrs Elizabeth Wilkinson - Faculty Director of Art, Design & Technology & WAT Subject Lead DT
  • Mrs Sharon Bianco - Curriculum Leader of Art and WAT Lead Practitioner for the Arts
  • Mr Niall Barnett - KS4 Lead DT
  • Mr Luke Mroczko - KS3 Lead DT
  • Mrs Louise Griffiths - Teacher of Art
  • Mrs Claire Shaw - Teacher of Art
  • Mrs Heather Harrold - Teacher of Art (Year 7 Leader/Head of House Argon) 

Humanities (History, Geography and Religious Studies)

  • Mr Matthew Child - Faculty Director of Humanities 
  • Mrs Jenny Naujeer - WAT Subject Lead History & Curriculum Leader of History
  • Mrs Katherine Murray -Teacher of History & Curriculum Lead History
  • Mr Mark Carey -Teacher of History
  • Mrs Jess Airey - Teacher of History (Year 9 Leader/Head of House - Neon)
  • Mrs Heather Smith - Teacher of History & Geography
  • Mr Howard Gray - Teacher of Geography 
  • Miss Iqra Rehman - Teacher of Religious Education
  • Mrs Gurdeep Purewal - Teacher of Religious Education (Curriculum Co-ordinator)
  • Miss Nicole Murray:  Teacher of Geography

Maths

  • Mr Vijay Patel - Faculty Director of Maths 
  • Mrs Rebecca Deakin - Deputy Faculty Director of Maths
  • Miss Helen Lewis - Teacher of Maths
  • Mrs Anusha Ganesan -Teacher of Maths
  • Mr Connor Green - Teacher of Maths
  • Miss Amy Gulliver - Teacher of Maths 
  • Miss Laura Heritage - Teacher & KS3 Lead
  • Miss Rebecca Blackford - Teacher of Maths
  • MIss Wendy Ceka - Teacher of Maths

Science

  • Mrs Donna Castle - Faculty Director of Science 
  • Miss Sarah Felton - Second in Science Faculty Area
  • Mr M Bills - Key Stage 3 Coordinator and Community Coordinator 
  • Mrs Rebecca Cresswell -Teacher of Science 
  • Mrs Katherine Wilkins - Teacher of Science 
  • Mrs Lindsey Powell - Teacher of Science 
  • Miss Amber Wall - Teacher of Science (Year 10 Leader/Head of House Krypton)
  • Miss Seona Rose - Teacher of Science
  • Mr Peter Jones - Teacher of Science (Head of Argon House)
  • Miss Harriet Potter - Teacher of Science

SENCO

  • Ms Jenn Willmitt SENCO & Teacher of Drama

Professional Services Staff

Human resources

  • Miss Paula Robinson - Personal Assistant to Headteacher & HR Lead

Administrative team

  • Mrs Penny Guest - Office Manager, Marketing & Communications Lead
  • Mrs Toni Ferrans - Secretary to SLT
  • Mrs Jill Woodhouse - Work Experience and Careers Admin Assistant
  • Miss Tia Millard -  First Aid Lead /SEN Administrator 
  • Mrs Claire Malpass - Admin Assistant
  • Mrs Jennifer Ashmore - Admin Assistant/Receptionist

SIMS, data and exams team

  • Mr Bradney Willetts - Data Manager
  • Mrs Rachel Wheeler - Exams Officer
  • Mrs Lynda Wise - SIMs Manager

Finance team

  • Mr Mark Moody - Finance Manager 
  • Mrs Sue Baker - Finance Officer
  • Miss Sarah Clark - Finance Assistant

Behaviour management team

  • Mrs Rebecca Maybury - Behaviour Management Team Leader
  • Mrs Kim Jones - Behaviour Mentor and Assistant Head of House
  • Mrs Debbie Davies - Behaviour Mentor and Assistant Head of House
  • Mrs Gail Dickens - Attendance Officer
  • Mrs Gemma Baxter - Student Support Mentor
  • Miss Claire Williams - Student Support Mentor

Year/House team

  • Mr James Wilkes - Leader of Year 11
  • Mr Andy Jones - Leader of Year 11
  • Miss Amber Wall - Leader of Year 10/ Head of Krypton House 
  • Mrs Jessica Airey - Leader of Year 9/ Neon House
  • Mr David Cotterill - Leader of Year 8/ Head of Helium House 
  • Mr Peter Jones - Head of Argon House
  • Mrs Heather Harrold - Leader of Year 7/Head of Neon House 

Assistant teachers and education support

  • Mrs Karen Barker - Assistant SENCO
  • Mrs Paula Hendy - Librarian
  • Miss C Hanna-Hyson - Cover Supervisor
  • Mrs Liza Bagnall - Assistant Teacher
  • Mrs Pamela Cairney - Assistant Teacher
  • Mrs Lorraine Shrimpton - Assistant Teacher
  • Mr Steve Simmons - Assistant Teacher
  • Miss Debbie Copson - Assistant Teacher
  • Miss Clare Smith - Assistant Teacher
  • Mrs Ruth Nicholls - Assistant Teacher
  • Miss Christine Brewer - Assistant Teacher

Cleaning team

  • Miss Kelly Lewis - Cleaning Supervisor
  • Mrs Claire Perry 
  • Mrs Sharon Welch
  • Mrs Donna Westwood
  • Miss Hayley Millard
  • Miss Rebecca Small

Site team

  • Mr David Parry - Site Manager
  • Mr Jason Rhodes - Site Assistant

Technicians

  • Mr Chris Oakley -  Senior IT Technician
  • Mr Perry Ford - IT Technician
  • Mr Mahesh Patel - Senior Science
  • Mrs Sharon Wall - Science
  • Mr Adrian Edwards - Technology
  • Mrs Tracey Brookes - Technology